Zarejestruj

Dotacje dla bezrobotnych na założenie firmy

Dotacje z UE (Unii Europejskiej) dla polskich firm. Jak pozyskać wsparcie z Funduszy Unijnych?
Jakie warunki trzeba spełniać by otrzymać dofinansowanie z programów unijnych. Zadaj pytanie, a szybko otrzymasz odpowiedź.
Avatar użytkownika
Posty: 28
Dołączył(a): Pt lip 12, 2013 7:11 pm

Dotacje dla bezrobotnych na założenie firmy

Postprzez doradca » Cz wrz 26, 2013 10:46 am

40 tys. zł dla bezrobotnego na założenie firmy

Założenie własnej działalności gospodarczej zawsze pociąga za sobą pewne koszty, choć w niektórych dziedzinach gospodarki będą one wyższe, niż w innych. Największe koszty poniosą młodzi przedsiębiorcy, jeśli rozpoczynają działalność produkcyjną, wymagającą zakupu specjalistycznych maszyn i stworzenia warunków do prowadzenia produkcji. Niestety, większość osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej nie posiada wystarczających środków finansowych własnych, aby móc stworzyć biznes przy udziale wyłącznie oszczędności. Przedsiębiorcy muszą więc poszukiwać zewnętrznych źródeł finansowania. Mogą w tym względzie skorzystać z oferty bankowej, która jest mocno ograniczona dla początkujących firm, nie posiadających co najmniej rocznego stażu rynkowego. Mogą również pożyczyć pieniądze od znajomych i rodziny, albo znaleźć zewnętrznego inwestora, który za część udziałów w przedsiębiorstwie zdecyduje się udzielić kapitału na jego stworzenie i dalszy rozwój.

Zalety dotacji unijnej

Jeśli przedsiębiorca pożycza pieniądze z banku czy od innych podmiotów, będzie je musiał zwrócić, najczęściej wraz z odsetkami. Poniesie więc w związku z tym koszty. Z kolei, oddanie części firmy dla inwestora zewnętrznego też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ciekawym pomysłem jest zdobycie bezzwrotnej dotacji z Unii Europejskiej. W zasadzie w każdym województwie w Polsce prowadzone są przez pewne organizacje projekty pozwalające na uzyskanie takiego dofinansowania młodym przedsiębiorcom.

Na czym to polega?

Dotacje z Unii Europejskiej są wypłacane polskim początkującym przedsiębiorcom przez różnorodne instytucje i organizacje, które zarządzają w Polsce działaniem 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki. Samorządy poszczególnych województw są odpowiedzialne względem Unii Europejskiej za przydział pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Dla kogo bezzwrotna dotacja?


Z założenia dotacje unijne przeznaczone są dla bezrobotnych, którzy chcą rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Instytucje i organizacje prowadzące projekty unijne i udostępniające bezpośrednio dotacje dla młodych przedsiębiorców, samodzielnie wskazują, jakie warunki musi spełnić dana osoba, aby móc liczyć na uzyskanie dotacji.

W ogólnych warunkach przyznawania dotacji unijnej na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w działaniu 6.2 PO KL zapisano, że na dofinansowanie tego rodzaju mogą liczyć:
Bezrobotni, pozostający bez pracy przez okres co najmniej kolejnych 12 miesięcy, w ciągu dwóch ostatnich lat,
Osoby fizyczne, które chcą prowadzić działalność gospodarczą, które jednak nie posiadały zarejestrowanej działalności w okresie 12 miesięcy przed datą złożenia wniosku o uzyskanie bezzwrotnej dotacji,
Osoby młode, mające nie więcej niż 25 lat, chcące rozpocząć pracę zawodową w formie samo zatrudnienia,
Kobiety, zwłaszcza te, które powracają na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci, albo wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy,
Osoby niepełnosprawne, o orzeczonym stopniu niepełnosprawności, które chcą prowadzić własną firmę,
Osoby zamieszkujące na obszarach wiejskich, w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich oraz w miastach do 25 tys. mieszkańców, które chcą podjąć zatrudnienie w zawodach pozarolniczych,
Osoby chcące założyć firmę, mające więcej niż 45 lat.

Kwota dotacji dla bezrobotnych

Generalnie, kwota dotacji przyznawanej przez organy realizujące działanie 6.2. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, została określona na maksimum 40 tys. zł. Dotację z Unii Europejskiej na rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej, mogą uzyskać osoby, które zamierzają założyć firmę, w tym w formie spółdzielni lub spółdzielni socjalnej. Uzyskają oni kwotę stanowiącą równowartość 40 tys. zł na finansowanie powstania i rozwoju przedsiębiorstwa lub kwotę 20 tys. zł na osobę w przypadku zakładania spółdzielni lub spółdzielni socjalnej.

Oprócz środków finansowych beneficjent dotacji uzyskuje doradztwo w kwestii prowadzenia firmy w danej branży oraz może liczyć na wsparcie w dziedzinie jej funkcjonowania. Doradztwo świadczone jest w formie indywidualnej i grupowej, jak i w postaci szkoleń, które pozwalają na pozyskanie niezbędnej wiedzy do prowadzenia działalności gospodarczej.

Dodatkowo, początkujący przedsiębiorca może postarać się o uzyskanie wsparcia pomostowego w okresie od 6 do 12 miesięcy od dnia zarejestrowania działalności. Wsparcie to obejmuje doradztwo oraz pomoc w efektywnym wykorzystaniu dotacji. Należy powiedzieć, że dotacja ma charakter bezzwrotny, ale wyłącznie wówczas, gdy firma utrzyma się na rynku od chwili uzyskania dotacji przez co najmniej 12 miesięcy. Jej działalność w tym czasie nie może zostać zakończona lub zawieszona, ponieważ beneficjent uzyskujący dotację będzie ją musiał w całości zwrócić.

Doradca reklama
 
Posty: 344
Dołączył(a): Cz lip 05, 2007 9:29 am

Podpowiadam

Posty: 14
Dołączył(a): Pn wrz 16, 2013 8:58 pm

Re: Dotacje dla bezrobotnych na założenie firmy

Postprzez mianmar » So wrz 28, 2013 2:53 pm

Z pewnością jest to bardzo duża szansa na to, aby stanąć na nogi, ale oczywiście trzeba chcieć i naprawdę się postarać. Dobrze jednak, że są takie możliwości.

Posty: 14
Dołączył(a): Pt paź 11, 2013 9:44 am

Re: Dotacje dla bezrobotnych na założenie firmy

Postprzez wodnik411 » Cz paź 24, 2013 6:55 pm

Dotacja na założenie firmy wiąże się oczywiście z tym, że działalność takiej firmy będzie kontrolowana, ale myślę, że jest to warte zachodu, bo można wyjść dzięki temu z cienia.

Posty: 18
Dołączył(a): Śr lut 05, 2014 8:26 pm

Re: Dotacje dla bezrobotnych na założenie firmy

Postprzez Peter » Śr lut 05, 2014 9:28 pm

Moim zdaniem to duża szans dla osób które nie chcą pracować dla kogoś tylko rozkręcić swój własny biznes, ale trzeba też patrzeć na to realnie, bez dobrej koncepcji będzie ciężko dostać chociaż złotówkę dofinansowania.

Posty: 21
Dołączył(a): Pt mar 14, 2014 8:35 pm

Re: Dotacje dla bezrobotnych na założenie firmy

Postprzez Maniks » Śr mar 26, 2014 8:22 am

I tak zawsze działalność gospodarcza jest mocno kontrolowana przez różne instytucje a w szczególności urząd skarbowy więc jeżeli tylko jest możliwość wzięcia dotacji dla bezrobotnych to nie ma co się zastanawiać.

Posty: 20
Dołączył(a): Śr wrz 17, 2014 11:03 am

Re: Dotacje dla bezrobotnych na założenie firmy

Postprzez Onedrzej » Wt wrz 23, 2014 12:20 pm

Jak zakładałem firmę to większość wiedzy na temat wszelkich funduszy dla biznesmenów czerpałem z forum. Zdecydowanie polecam! Sprawdzone info, bez ściem, tylko fakty, porównanie kredytów i leasingów, dotacje rządowe, dotacje unijne..dosłownie wszystko w temacie!

Posty: 35
Dołączył(a): Śr lis 12, 2014 9:09 am

Re: Dotacje dla bezrobotnych na założenie firmy

Postprzez kaasiaa » Śr lis 12, 2014 10:43 am

Myślę, że dotacje dla bezrobotnych na założenie firmy to świetny pomysł. Dobrze, że są takie możliwości, które aktywizują osoby bez pracy. Może osoba, która założy własny biznes zatrudni kolejne, które nie mają pracy. Oby było jak najwięcej takich możliwości.

Avatar użytkownika
Posty: 20
Dołączył(a): Wt sty 20, 2015 8:45 am

Re: Dotacje dla bezrobotnych na założenie firmy

Postprzez marygrey » Wt sty 20, 2015 9:02 am

w 2015 roku już nie tak łatwo będzie dostać dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy się jest osobą bezrobotną czy nie. w nowej perspektywie UE na lata 2014-2020 łatwiej będzie o pożyczkę z niskim oprocentowaniem w stosunku np. do pożyczek bankowych.

Posty: 101
Dołączył(a): Cz sty 15, 2015 10:00 pm

Re: Dotacje dla bezrobotnych na założenie firmy

Postprzez Diana21 » Pn cze 08, 2015 1:06 pm

Znam 2 osoby, które skorzystały z dotacji i dobrze na tym wyszły;) jak się ma pomysł odpowiedni to warto się starać, zawsze to jest się na swoim. W tym roku moja ciocia zamierza się starać, plan już jest praktycznie cały gotowy, teraz tylko działać;)
Człowiek nigdzie naprawdę nie był, póki nie wróci do domu. - Pratchett

Avatar użytkownika
Posty: 6
Dołączył(a): Pn sie 10, 2015 12:04 pm

Re: Dotacje dla bezrobotnych na założenie firmy

Postprzez BambuRain » Pn sie 17, 2015 11:35 am

To jest wręcz super sprawa . Można spełnić swoje marzenie i otworzyć swoja firmę która będzie dobrze funkcjonować :)

Następna strona

Powrót do Dotacje Unijne 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość