Zarejestruj

Jak wygląda partnerstwo firm w projektach szkoleniowych?

Dotacje z UE (Unii Europejskiej) dla polskich firm. Jak pozyskać wsparcie z Funduszy Unijnych?
Jakie warunki trzeba spełniać by otrzymać dofinansowanie z programów unijnych. Zadaj pytanie, a szybko otrzymasz odpowiedź.

Jak wygląda partnerstwo firm w projektach szkoleniowych?

Postprzez ded » N lut 07, 2016 8:25 am

Trochę o mnie:
Rok temu skończyłem prowadzić projekt na szkolenia ECDL z 9.6.2. Projekt był prosty, byłem tam trenerem i bezkosztowo nim zarządzałem. Do tego jedna osoba w biurze + osoba do rozliczeń. Ogólnie spoko, zostały mi zakupione laptopy z oprogramowaniem office i sporo doświadczenia. Kwota dofinansowania to niemal 300 tys, ok 100 tyś w roku wychodziło. Moje wynagrodzenie to stawka za godzinę szkoleniową. Wysoka ale zagęszczenie szkoleń w "środkowym" roku było stosunkowo małe i kasa nie była szałowa. Do tego sporo biegania przy formalnościach, za które nie dostawałem dodatkowego wynagrodzenia. Bonusem były oszczędności z kosztów pośrednich rozliczanych ryczałtem ale tego nie było znowu tak dużo. W efekcie kasa dobra, ale nie szałowa. Żałowałem, że nie składałem 2 projektów jednocześnie ale to był mój debiut i bałem się, że nie ogarnę.

Teraz dostałem bardzo wstępną propozycję aby być partnerem w podobnym projekcie. Szczegółów nie znam, ale ta druga firma jest raczej sporo większa i na pewno bogatsza ode mnie. Siedzibę mają w Warszawie, 100km ode mnie. To oni "nagrywają" temat i zajmują się rozliczeniami. Po mojej stronie wykonanie tego, szkolenie, organizacja egzaminów itp. Zastanawiam się, jaki model partnerstwa zwykle się praktykuje? Wstępnie była mowa o 4 projektach po milion każdy. Domyślam się, że w dwóch będę partnerem a w dwóch liderem, choć realnie to ja będę ten mniejszy.

Teorię sobie poczytałem, ale zakładając podobny model prowadzenia szkoleń zastanawiam się jak jest to realizowane. Szkolenia najłatwiej będzie mi robić w moim mieście i ewentualnie okolicznych. Zapewne większość obowiązków spocznie na mnie (samo szkolenie, rekrutacja, promocja na lokalnym terenie + zabawa z dokumentacją i zakup materiałów szkoleniowych). Mój partner zajmie się zapewne rozliczeniem i pewnie zarządzaniem.

Czy ktoś wie, jak zwykle dogadują się firmy? Zanim przystąpię do rozmów, chciałbym mieć jakiś punkt odniesienia. Tak czy siak wejdę w to partnerstwo, ale zawsze można się potargować w sensownych granicach. Jak wiadomo, interesuje mnie kasa, która będzie moim wynagrodzeniem. Zgarniam stawkę za godziny szkoleniowe + jakaś symboliczna kilometrówka. Jeśli miałbym tylko szkolić to więcej nie dostanę ale był już temat o jakimś pracowniku do tego + kosztach materiałów szkoleniowych więc zakładam, że obowiązków będzie więcej. Papierkową robotę ktoś musi zrobić, zająć się rekrutacją itp więc biuro muszę prowadzić. Realnie, chociaż w dwóch z tych 4 projektów, bo jedna osoba tego nie opanuje. Do tego koszty pośrednie, które są czystym zyskiem dla firmy- ich zapewne nie zobaczę :) Mój partner pewnie weźmie też wynagrodzenie za zarządzanie projektem.

Niby się to jakoś składa, ale podział tego wszystkiego w taki sposób jak powyżej to dla mojego partnera chyba dosyć kiepski interes. W projektach, nie przechodzą teraz większe wynagrodzenia dla pracowników i tak na prawdę to zysk dla partnera to byłoby wynagrodzenie za zarządzanie + koszty pośrednie (ja prowadzę biuro, oni biorą kasę). Moim zdaniem to trochę mało, bo w sumie cała sztuka to napisać wniosek, który przejdzie. Znowu po mojej stronie też ciężko z czegoś zrezygnować, bo oprócz wynagrodzenia za przeprowadzone szkolenia to nic więcej realnie nie zarobię. Pracownik co prawda ma zapewnione wynagrodzenia, ale generuje mi tylko koszty.

Ktoś mi wytłumaczy, czego mogę się spodziewać? Interesuje mnie przykładowy podział obowiązków i finansów z którym się spotkaliście.

Doradca reklama

Podpowiadam

Powrót do Dotacje Unijne