Zarejestruj

Czym jest Agencja Rozwoju Przemysłu?

Ogólne forum dyskusyjne o finansowaniu działalności gospodarczej i przedsiębiorstw.
Avatar użytkownika
Posty: 28
Dołączył(a): Pt lip 12, 2013 7:11 pm

Czym jest Agencja Rozwoju Przemysłu?

Postprzez doradca » Cz wrz 26, 2013 12:56 pm

Przedsiębiorcy poszukujący wsparcia finansowego dla swojej działalności mogą nie tylko ubiegać się o dotacje unijne. Finansowanie w pewnym zakresie może im zapewnić Agencja Rozwoju Przemysłu SA, będąca jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Czym ona właściwie się zajmuje, kiedy powstała i jak pomaga przedsiębiorcom? O tym w kolejnych częściach niniejszego tekstu.

Czym jest Agencja Rozwoju Przemysłu?

Jest to podmiot będący spółką prawa handlowego, funkcjonujący na zasadach komercyjnych. Nie jest więc to kolejna agencja albo instytucja Unii Europejskiej, udzielająca dotacji dla firm w Polsce. Agencja Rozwoju Przemysłu podejmuje wiele działań na krajowym rynku kapitałowym. Jest rządową agencją i wypełnia strategiczne cele polityki gospodarczej prowadzonej przez rząd. Na stronach internetowych Agencji Rozwoju Przemysłu można przeczytać, że jej misją działalności jest „kreowanie proinnowacyjnych rozwiązań zwiększających konkurencyjność przedsiębiorstw”. Działania Agencji Rozwoju Przemysłu skupiają się na wspieraniu szeroko pojmowanego rozwoju gospodarczego i regionalnego kraju, poprzez finansowanie działań restrukturyzacyjnych i prywatyzacyjnych, jak i inwestycji w nowoczesne technologie. Punktem zainteresowania agencji jest wykorzystanie sektora badawczo-rozwojowego do kształtowania nowoczesnych podmiotów gospodarczych na polskim rynku.

Historia działania Agencji Rozwoju Przemysłu

Agencja Rozwoju Przemysłu powstała 28 grudnia 1990 roku. Pierwowzorem dla agencji był powstały w październiku 1987 roku Fundusz Zmian Strukturalnych w Przemyśle, który wspomagał przedsięwzięcia wdrożeniowe i modernizacyjne w przemyśle, pod względem finansowym. Fundusz zasilany był pieniędzmi pochodzącymi przede wszystkim z budżetu państwa. Wraz ze zlikwidowaniem Funduszu Zmian Strukturalnych w Przemyśle, po okresie transformacji 1989 roku, pojawiła się potrzeba utworzenia na jego miejsce spółki Skarbu Państwa i w ten sposób powstała spółka prawa handlowego, Agencja Rozwoju Przemysłu SA. Jej twórcą było Ministerstwo Przemysłu i Handlu. Generalnie, nowo powstała Agencja Rozwoju Przemysłu miała zajmować się wspieraniem procesów prywatyzacji i restrukturyzacji przedsiębiorstw w polskiej gospodarce, doradztwem gospodarczym, organizacją i finansowaniem przemysłu w Polsce, obrotem środkami trwałymi lub oddawaniem ich do używania. Miała też wykonywać prawa z akcji i udziałów w spółkach, na podstawie pełnomocnictw udzielonych przez uprawnione podmioty.
 Z czasem model funkcjonowania Agencji Rozwoju Przemysłu został przekształcony i dostosowano go do zmieniających się warunków gospodarczych. Na przełomie wieków Agencja zajmowała się głównie udzielaniem pomocy publicznej i wspieraniem finansowym przedsiębiorstw, świadczeniem wsparcia regionalnego, restrukturyzacją przedsiębiorstw, głównie tych, które miały kluczowe znaczenie dla gospodarki, działaniami aktywizującymi rynek pracy, czy też współpracą z zagranicą.

Strona internetowa:
http://www.arp.com.pl/

Doradca reklama
 
Posty: 344
Dołączył(a): Cz lip 05, 2007 9:29 am

Podpowiadam

Posty: 39
Dołączył(a): Pt paź 11, 2013 2:50 pm

Re: Czym jest Agencja Rozwoju Przemysłu?

Postprzez hania98 » Cz paź 24, 2013 2:30 pm

Czytając pana artykuł zastanawiam się czy warto korzytsać z jej pomocy? Czy bez problemu małe przedsiębiorstwa mogą taką pomoc otrzymać? Na jakich zasadach jest to możliwe?

Posty: 31
Dołączył(a): Śr maja 28, 2014 7:42 am

Re: Czym jest Agencja Rozwoju Przemysłu?

Postprzez karolka » Śr maja 28, 2014 8:03 am

spierająca restrukturyzację polskich przedsiębiorstw.
Przede wszystkim ma na celu wsparcie finansowe już istniejących przedsiębiorstw.

Avatar użytkownika
Posty: 30
Dołączył(a): Wt wrz 23, 2014 7:46 am

Re: Czym jest Agencja Rozwoju Przemysłu?

Postprzez pica » Wt wrz 23, 2014 8:28 am

czy fundusze pozyskuje się bezpośrednio od ARP? bo wciąż nie bardzo rozumiem na czym polega istota ARP.

Posty: 30
Dołączył(a): Pt paź 31, 2014 11:27 am

Re: Czym jest Agencja Rozwoju Przemysłu?

Postprzez Olaa » Pt paź 31, 2014 12:04 pm

Czy pomoc z Agencji Rozwoju Przemysłu dotyczy tylko jakichś konkretnych branż, czy to w jakim sektorze działamy nie ma kompletnie znaczenia. Mógłby Pan przedstawić wszystkie warunki, które trzeba spełnić aby móc ubiegać się o dofinansowanie??

Powrót do Finansowanie działalności firm 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość