Zarejestruj

Jak założyć własną firmę krok po kroku?

Forum dla osób planujących założenie własnej firmy, dedykowane nowym firmom i osobom planującym rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Porady i wymiana opinii.
Avatar użytkownika
Posty: 28
Dołączył(a): Pt lip 12, 2013 7:11 pm

Jak założyć własną firmę krok po kroku?

Postprzez doradca » Pt lip 12, 2013 7:19 pm

Własna działalność gospodarcza dla wielu osób jest jedyną możliwą drogą zawodową. W większości przypadków pozwala ona na rozwój zawodowy, czerpanie satysfakcji z pracy we zawodzie, oraz na szybki dorobek. Bardzo często właśnie przedsiębiorstwo będące własnością danej osoby jest jedyną możliwością na wysokie zarobki, które nie mogłyby stać się ich udziałem w przypadku pracy na etacie. Warto przy tym podkreślić, że prowadzenie działalności gospodarczej nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać postronnym osobom. Wymaga to wiedzy, zaangażowania i umiejętności od przedsiębiorcy. Nie każdy może zostać biznesmenem.

CEIDG-1

Weryfikacji umiejętności menadżerskich i organizacyjnych można dokonać już na etapie zakładania własnej firmy. W Polsce bariery prawne w zakresie prowadzenia biznesu są tak wysokie, że skutecznie utrudniają rozwój przedsiębiorczości. Na szczęście, rządzący prowadzą szereg działań, które z założenia mają uprościć zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej przez obywateli. Efektem ich działań jest niewątpliwie wypracowanie jednookienkowego systemu rejestracji działalności. Wystarczy wypełnić formularz CEIDG-1, aby zarejestrować w Polsce firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Formularz składa się w Urzędzie Miasta lub we właściwym Urzędzie Gminy. Urzędnicy zaś przekazują informacje o rejestracji firmy do GUS-u, jak również do Urzędu Skarbowego. Przedsiębiorca nie musi więc oddzielnie składać właściwych formularzy do tychże instytucji. Musi jednak odwiedzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych i zarejestrować się jako płatnik składek, bez względu na to, czy zamierza zatrudniać pracowników, czy też nie. Jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą również płaci składki – za siebie jako przedsiębiorcę.


Kolejne kroki w rejestrowaniu firmy


Samo wypełnienie formularza CEIDG-1 może nastręczyć nie lada trudności przedsiębiorcom. Poza tym, jeśli przedsiębiorca będzie chciał funkcjonować na rynku nie jako firma – jedno lub wieloosobowa, ale spółka prawa handlowego, będzie musiał ją zarejestrować w rejestrze przedsiębiorców - w Krajowym Rejestrze Sądowym. To kolejny punkt formalny przy otwieraniu własnej działalności gospodarczej.


Forma działalności


Po pierwsze, przy konstruowaniu własnego pomysłu i planu biznesowego, należy wiedzieć, właśnie w jakiej formie będziemy prowadzili naszą działalność. Młodzi przedsiębiorcy na ogół decydują się na otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej. W takim przypadku mogą bowiem korzystać z preferencyjnego ZUS i płacić znacznie niższe składki na ubezpieczenia społeczne przez dwa lata prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może jednak podjąć decyzję o utworzeniu spółki osobowej lub kapitałowej. W przypadku każdej z tych spółek stosowane są inne przepisy odnośnie ich rejestracji i prowadzenia.
Przy prowadzeniu działalności koncesjonowanej lub wymagającej zezwolenia, należy się o takie dokumenty ubiegać przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej. W innym przypadku przedsiębiorca zostanie narażony na konsekwencje prawne.
Firma musi działać pod unikalną, niezastrzeżoną nazwą. Dla jednoosobowych działalności gospodarczych konieczne jest przy tym podanie przy nazwie imienia i nazwiska przedsiębiorcy. Z kolei, przy spółkach konieczne jest określenie choćby w postaci skrótu, z jaką spółką mamy do czynienia.


Forma opodatkowania


Bardzo istotną rzeczą przy zakładaniu własnej firmy, którą należy rozważyć przed jej zarejestrowaniem, jest wybór formy opodatkowania działalności. Dostępnych jest w tym względzie kilka form:
 • Skala podatkowa, tj. opodatkowanie na zasadach ogólnych,
 • Ryczałt ewidencjonowany,
 • Karta podatkowa,
 • Podatek liniowy.

Nie każda działalność może być opodatkowana np. kartą podatkową. Należy sprawdzić przepisy i wytyczne dotyczące każdej formy opodatkowania podanej powyżej i podjąć decyzję, która z nich będzie najbardziej optymalna w przypadku naszej działalności.

Formalności przy rejestrowaniu firmy

Samo złożenie formularza rejestracyjnego CEIDG-1 do odpowiedniego urzędu teoretycznie powinno być wystarczające do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Tymczasem, w praktyce wcale tak nie jest. Przedsiębiorca musi bowiem dopełnić wielu innych formalności, między innymi wybrać i założyć dla siebie konto bankowe dla firm w wybranej instytucji finansowej.

Musi zgłosić się do Urzędu Skarbowego, jeśli chce być zarejestrowany jako aktywny podatnik VAT. Musi też, jak już zostało to powiedziane, zgłosić do ZUS na odpowiednim formularzu siebie jako płatnika składek na ubezpieczenia społeczne. Jego obowiązkiem jest powiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy o swojej działalności, Inspekcji Handlowej i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. W przypadku wielu rodzajów działalności gospodarczej nie można rozpocząć swojego funkcjonowania, jeśli SANEPID nie wyrazi na to zgody. Tak jest w przypadku hoteli, restauracji, barów i innych miejsc, w których podaje się jedzenie. Konieczne jest też odebranie budynku, w którym będzie prowadzona firma, przez Państwową Straż Pożarną. Sprawdzi ona, czy ochrona przeciwpożarowa zastosowana w zakładzie pracy jest wystarczająca i czy spełnione zostały wytyczne ustawowe.
Jeśli na potrzeby działalności gospodarczej jest kupowana nieruchomość, przedsiębiorca musi też zapłacić podatek od nieruchomości.

Doradca reklama
 
Posty: 344
Dołączył(a): Cz lip 05, 2007 9:29 am

Podpowiadam

Posty: 39
Dołączył(a): So wrz 07, 2013 11:45 am

Re: Jak złożyć własną firmę krok po kroku?

Postprzez bogini » Cz wrz 19, 2013 2:19 pm

świetne opracowanie tematu, naprawdę bardzo przydatne dla osób, które nie wiedzą w jaki sposób mogą założyć własną działalność:)

agata15

Re: Jak założyć własną firmę krok po kroku?

Postprzez agata15 » N gru 29, 2013 2:06 pm

Następnie trzeba rozważyć zatrudnienie pracowników, ustalić jakiś plan działania i zainwestować w reklamę. Warto też korzystać z usług aktuarialnych, dzięki nim będziemy sprawniej działali, a nasze firmowe wydatki będą pod kontrolą.

Posty: 31
Dołączył(a): Śr lut 05, 2014 12:21 pm

Re: Jak założyć własną firmę krok po kroku?

Postprzez Bronki » Śr lut 05, 2014 1:03 pm

Dzięki za info, ja chyba pominąłbym kilka bardzo ważnych kwestii, dzięki jeszcze raz

Avatar użytkownika
Posty: 19
Dołączył(a): Pn lut 17, 2014 12:27 pm

Re: Jak założyć własną firmę krok po kroku?

Postprzez Mufasa » Pn lut 17, 2014 12:48 pm

Jednej rzeczy nie rozumiem co do tej karty podatkowej. Czy to jest na zasadzie bilansu wydatków i dochodów? Bo wiem, że do pewnej kwoty taka forma też jest możliwa. Tylko czy to już nie jest ryczałt?

Posty: 19
Dołączył(a): Śr mar 12, 2014 10:21 am

Re: Jak założyć własną firmę krok po kroku?

Postprzez Blanka16 » Śr mar 12, 2014 12:08 pm

Co w takim razie moi drodzy z system "jednego okienka" ? Nie ma i nie było? Gdzie tu ukłon w stronę przedsiębiorców?

Posty: 25
Dołączył(a): Wt mar 18, 2014 9:26 pm

Re: Jak założyć własną firmę krok po kroku?

Postprzez Dankis » Śr mar 19, 2014 9:54 am

Blanka16 napisał(a):Co w takim razie moi drodzy z system "jednego okienka" ? Nie ma i nie było? Gdzie tu ukłon w stronę przedsiębiorców?Tak jest : Pierwsze okienko to Twój komputer i internet :D a później już przeprawa z urzędnikami

Posty: 29
Dołączył(a): Śr kwi 30, 2014 7:18 am

Re: Jak założyć własną firmę krok po kroku?

Postprzez radeq » Śr kwi 30, 2014 7:41 am

Dziękuję za wstawienie tej bardzo wartościowej treści. Teraz zacznę układać chyba jakiś biznesplan :D

Avatar użytkownika
Posty: 23
Dołączył(a): Wt sie 26, 2014 12:55 pm

Re: Jak założyć własną firmę krok po kroku?

Postprzez Gloria » Wt sie 26, 2014 7:07 pm

Wpis bardzo fajny i ciekawy, ale i tak uważam, że z założeniem firmy warto udać się po prostu do Anglii, bo jednak tam prowadzenie biznesu jest prostsze, przyjemniejsze i przede wszystkim bezpieczniejsze.
W Polsce chcą Cię uwalić na każdym kroku. Znikąd brak pomocy, a jeszcze tylko szukają problemów.

Posty: 5
Dołączył(a): Pt sty 23, 2015 10:37 am

Re: Jak założyć własną firmę krok po kroku?

Postprzez Mariolcia » Pt sty 23, 2015 10:41 am

Ja sądzę , że dobrym pomysłem na biznes jest otwarcie punktu paczkowego. Od roku prowadzę jeden i myślę o drugim w drugiej części miasta. Popyt na usługę jest duży. Mam mnóstwo klientów wysyłających części samochodowe, duże paki, które moje firmy kurierskie odbierają w śmiesznie niskiej cenie. Na każdej zarabiam :) Moi klienci nie mają dokąd pójść , ponieważ firmy kurierskie wycofują się z wszelkiego rodzaju przesyłek gabarytowych a firma , z którą współpracuje gwarantuje mi taką usługę. Forsend jeśli ktoś chciałby spróbować . Tylko nie w Gorzowie ;) Pozdrawiam

Następna strona

Powrót do Forum dla nowych firm 


 • Podobne tematy
  Odpowiedzi
  Wyświetlone
  Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość