Zarejestruj

Jaka forma opodatkowania najlepsza?

Forum dla osób planujących założenie własnej firmy, dedykowane nowym firmom i osobom planującym rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Porady i wymiana opinii.
Avatar użytkownika
Posty: 28
Dołączył(a): Pt lip 12, 2013 7:11 pm

Jaka forma opodatkowania najlepsza?

Postprzez doradca » Pt lip 12, 2013 10:13 pm

Przy rejestrowaniu działalności gospodarczej przyszły przedsiębiorca musi podać na formularzu CEIDG-1 w jaki sposób chce opodatkować przychody pochodzące z działalności gospodarczej. W niektórych przypadkach opodatkowaniu będą podlegały same dochody wypracowane przez przedsiębiorcę na gruncie zawodowym.

Istnieją cztery podstawowe formy opodatkowania działalności gospodarczej, tj.:
 • Skala podatkowa,
 • Podatek liniowy,
 • Karta podatkowa,
 • Ryczałt ewidencjonowany.

Wybór formy opodatkowania dochodów pochodzących z działalności gospodarczej jest wiążący dla przedsiębiorcy do końca trwania roku podatkowego. Nie wszystkie wymienione powyżej formy opodatkowania będą możliwe do zastosowania w praktyce u każdego przedsiębiorcy. Do ich użycia będzie konieczne spełnienie dodatkowych warunków formalnych, zapisanych w konkretnych ustawach. Jeśli podatnik w następnym roku podatkowym uzna, że chce zmienić formę opodatkowania swej działalności, zamiar ten będzie musiał zgłosić do Urzędu Skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego, w którym ma nastąpić zmiana formy opodatkowania.

Skala podatkowa

Mianem opodatkowania na zasadach ogólnych określa się opodatkowanie według dwustopniowej skali podatkowej. Podstawą opodatkowania w takim wypadku będzie dochód podatnika, czyli nadwyżka przychodów nad kosztami, które zostały poniesione na ich uzyskanie. Czasami możliwe jest dodatkowe pomniejszenie dochodu przedsiębiorcy wypracowanego w toku pracy zawodowej, o przysługujące mu odliczenia.
Podatek naliczany jest w wysokości 18 lub 32%, w zależności od tego, jaki dochód uzyskuje podatnik. 18% podatek pobierany będzie do wysokości dochodu 85 528 zł. 32% podatek pobrany będzie od nadwyżki ponad ten limit dochodu.

Najczęściej ta forma opodatkowania jest najlepsza dla podatników, którzy ponoszą wysokie koszty firmowe, z uwagi na naliczanie podatku od dochodu, a nie przychodu podatnika. Przy skali podatkowej często korzystne okazuje się rozliczenie podatku ze współmałżonkiem, który nie pracuje i nie ma dochodów, albo dochody te są wystarczająco niskie, aby obniżyć skalę opodatkowania z 32 do 18%.

Podatek przy skali podatkowej ulega obniżeniu o:
Kwotę zmniejszającą, wynoszącą 556,02 zł,
Zapłacone składki zdrowotne, maksymalnie do 7,75% podstawy wymiaru składek zdrowotnych.

Warto podkreślić, że wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej według skali podatkowej wywołuje konieczność odprowadzania co miesiąc, do 20 dnia kolejnego miesiąca, zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Co kwartał wpłaca zaliczki do Urzędu skarbowego ten przedsiębiorca, który wybrał kwartalny rodzaj rozliczenia.


Podatek liniowy


Kolejną formą opodatkowania dochodów pochodzących z pozarolniczej działalności gospodarczej, jest jednolity podatek liniowy, w wysokości 19% dochodu. Nie ma przy tym znaczenia, jak wysoki będzie to dochód. Podatek nie ulega zmniejszeniu o kwotę zmniejszającą podatek. Podatek liniowy wyklucza również możliwość preferencyjnego rozliczenia łącznie ze współmałżonkiem, jako osoba samotnie wychowująca dziecko, czy zastosowania większości ulg i odliczeń podatkowych. Opodatkowanie liniowe sprawia, że podatnik nie musi martwić się o przekroczenie drugiego progu podatkowego przy skali podatkowej. Jest to najlepsza forma opodatkowania dla tych podatników, którzy osiągają wysokie dochody ze swojej działalności gospodarczej.

Podatnicy opodatkowani liniowo również mogą wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w taki sam sposób, jak przypadku skali podatkowej. Podatek liniowy naliczany jest przy tym dopiero od momentu uzyskania dochodu przez podatnika.


Karta podatkowa

Prostą formą opodatkowania jest karta podatkowa, która jest dostępna niestety dla nielicznych podatników. Aby z niej skorzystać trzeba spełnić warunki ustawowe, wskazane w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zalicza się do nich:
 • Niekorzystanie z usług osób niezatrudnionych przez przedsiębiorcę na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorców i zakładów,
 • Prowadzenie jednego rodzaju działalności klasyfikowanej jako pozarolnicza działalność gospodarcza,
 • Nieprowadzenie przez małżonka podatnika działalności w takim samym zakresie.

Karta podatkowa jako forma opodatkowania dochodów z działalności jest najlepsza dla podatników pod tym względem, że likwiduje konieczność prowadzenia ksiąg podatkowych, wpłacania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy czy składania regularnych zeznań podatkowych. Przedsiębiorca musi jedynie prowadzić ewidencję zatrudnienia pracowników i karty ich przychodów, a na żądanie klientów wydawać rachunku bądź faktury. Takie dokumenty księgowe musi archiwizować przez 5 lat, liczonych od końca roku, w którym zostały one wystawione.
Wysokość podatku przy karcie podatkowej jest ustalana w drodze decyzji wydawanej przez naczelnika urzędu skarbowego. Jest ona uzależniona od:
 • Rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej,
 • Liczby zatrudnionych pracowników.

Podatek przy karcie podatkowym zmniejsza się o wysokość zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Karta podatkowa będzie korzystna dla drobnych przedsiębiorców, ponieważ nawet przy niewielkim dochodzie musi ona zostać zawsze opłacona.


Ryczałt ewidencjonowany


Ostatnią z najczęściej stosowanych form opodatkowania dochodów pochodzących z działalności gospodarczej jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podatek w tym przypadku jest naliczany od przychodów, a nie dochodów, jak ma to miejsce w odniesieniu do skali podatkowej oraz do podatku liniowego. Przychód pomniejszony może być tylko o straty z działalności gospodarczej, jakie zostały poniesione przez przedsiębiorcę w okresie opodatkowania dochodów na zasadach ogólnych, nie zaś o koszty uzyskania przychodów. Ta forma opodatkowania będzie korzystna dla przedsiębiorców ponoszących niskie koszty prowadzenia działalności. Wysokość opodatkowania uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności. Może ona wynieść:
 • 3%,
 • 5,5%,
 • 8,5%,
 • 17%,
 • 20%.
Podatek płacony jest przy tym co miesiąc, w terminie do 20 dnia następującego miesiąca.

Przedsiębiorca będzie miał możliwość wyboru tej formy opodatkowania, o ile w poprzednim roku podatkowym przychody z jego indywidualnej działalności gospodarczej nie przekroczyły progu 150 000 euro. Ryczałt ewidencjonowany może wybrać również początkujący przedsiębiorca, składając do naczelnika Urzędu skarbowego wniosek o tą formę opodatkowania.

Ryczałt mogą wybrać wyłącznie przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi prowadzącymi indywidualną działalność gospodarczą lub w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Ryczałt jest niedostępny na przykład dla właścicieli aptek, czy przedsiębiorców handlującymi częściami samochodowymi.

Doradca reklama
 
Posty: 344
Dołączył(a): Cz lip 05, 2007 9:29 am

Podpowiadam

Posty: 27
Dołączył(a): Pt gru 27, 2013 10:57 am

Re: Jaka forma opodatkowania najlepsza?

Postprzez franklin » Pt gru 27, 2013 11:06 am

W jaki sposób wybrać dla siebie opodatkowanie i jego system? Jakie warunki i zasady należy mieć na uwadze?

Avatar użytkownika
Posty: 19
Dołączył(a): Pn lut 17, 2014 12:27 pm

Re: Jaka forma opodatkowania najlepsza?

Postprzez Mufasa » Pn lut 17, 2014 12:46 pm

Ja generalnie polecałbym VAT, bo w większości przypadków można odliczyć sobie VAT przy zakupach, a niezależnie od tego jakie usługi świadczysz, to jakieś zakupy musisz robić. Poza tym firmy chętniej od Ciebie kupują jak jesteś Vatowcem.

Posty: 25
Dołączył(a): Wt mar 18, 2014 9:26 pm

Re: Jaka forma opodatkowania najlepsza?

Postprzez Dankis » Śr mar 19, 2014 9:53 am

Mufasa napisał(a):Ja generalnie polecałbym VAT, bo w większości przypadków można odliczyć sobie VAT przy zakupach, a niezależnie od tego jakie usługi świadczysz, to jakieś zakupy musisz robić. Poza tym firmy chętniej od Ciebie kupują jak jesteś Vatowcem.


Nie zawsze tak jest. Zdecydowanie się na formę opodatkowania dla swojej firmy opiera się na głębokiej analizie - głównie jakie będziesz miał dochody.

Posty: 1
Dołączył(a): Pt mar 06, 2015 11:43 am

Re: Jaka forma opodatkowania najlepsza?

Postprzez Seba007 » Pt mar 06, 2015 12:01 pm

Warto zwrócić uwagę, że niektóre formy działalności są wyłączone z możliwości skorzystania z określonych form opodatkowania (dokładnie wszystko jest opisane w ustawach i rozporządzeniach).
Może się więc zdarzyć, że wybór formy opodatkowania będzie bardzo mocno ograniczony lub nawet pozostanie tylko jedna opcja ;-)

Posty: 3
Dołączył(a): Śr kwi 01, 2015 6:21 pm
Lokalizacja: Siedlce

Re: Jaka forma opodatkowania najlepsza?

Postprzez jakubpolak » Śr kwi 01, 2015 6:26 pm

Seba007 napisał(a):Warto zwrócić uwagę, że niektóre formy działalności są wyłączone z możliwości skorzystania z określonych form opodatkowania (dokładnie wszystko jest opisane w ustawach i rozporządzeniach).
Może się więc zdarzyć, że wybór formy opodatkowania będzie bardzo mocno ograniczony lub nawet pozostanie tylko jedna opcja ;-)

No super, a tylko myślałem, że wybrałem...

Posty: 1
Dołączył(a): Śr maja 20, 2015 10:26 am

Re: Jaka forma opodatkowania najlepsza?

Postprzez Jeremy » Śr maja 20, 2015 10:29 am

Ostatnio czytałem artykuł o opodatkowaniu działalności gospodarczej http://e-biznes.pl/opodatkowanie-jednoosobowej-dzialalnosci-gospodarczej-i-efektywne-rozliczanie-pit/, może być przydatny

Posty: 1
Dołączył(a): Śr maja 27, 2015 3:18 pm

Re: Jaka forma opodatkowania najlepsza?

Postprzez kieliszky » Śr maja 27, 2015 3:29 pm

Mam pytanie i będę bardzo wdzięczny, uzyskując odpowiedź na nie. Otóż, zamierzam otworzyć biuro tłumaczeń, jako jednoosobowa działalność gospodarcza, będę wynajmować biuro. Proszę powiedzieć, jaką najlepiej wybrać formę opodatkowania (VAT, ryczałt - być może coś plątam, bo kompletnie się w tym nie orientuję).
Jeśli chodzi o składki ZUSowskie to będą mniejsze (zakładam, że będzie to składka zdrowotna??), gdyż jestem zatrudniony na umowę o pracę. Dobrze rozumiem?
Dziękuję za odpowiedź z góry!

Posty: 3
Dołączył(a): Wt lip 07, 2015 10:09 pm

Re: Jaka forma opodatkowania najlepsza?

Postprzez Orfem » Wt lip 07, 2015 10:11 pm

najlepiej VAT, bo każdy klient chce fakturę, bo to łatwa forma rozliczenia

Posty: 9
Dołączył(a): Cz wrz 03, 2015 7:36 pm

Re: Jaka forma opodatkowania najlepsza?

Postprzez kamil90 » Cz wrz 03, 2015 7:51 pm

Ja mam liniowy i wydaje mi się, że to najlepsza opcja.
http://www.kredyt-dla-firmy.pl/

Następna strona

Powrót do Forum dla nowych firm 


 • Podobne tematy
  Odpowiedzi
  Wyświetlone
  Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość