Zarejestruj

Konto bankowe dla nowej firmy

Forum dla osób planujących założenie własnej firmy, dedykowane nowym firmom i osobom planującym rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Porady i wymiana opinii.

Konto bankowe dla nowej firmy

Postprzez doradca » Pt lip 12, 2013 10:23 pm

Przedsiębiorca w toku wykonywania swojej działalności gospodarczej często dokonuje wielu rozliczeń finansowych. Nawet prowadząc jednoosobową firmę tych rozliczeń jest całkiem sporo. Przedsiębiorca płaci kontrahentom, przyjmuje wpłaty od klientów, a także płaci składki ZUS i podatki za swoją firmę. W dużym przedsiębiorstwie owych rozliczeń jest znacznie więcej, ponieważ zatrudniani są w nim pracownicy. Wypłata wynagrodzeń w dzisiejszych czasach najczęściej odbywa się za pośrednictwem konta bankowego, nie zaś z ręki pracodawcy do ręki pracownika. Takie wypłaty pensji są już rzadkością. Dużo szybciej i sprawniej dokonać wypłaty wynagrodzeń w trybie elektronicznym, definiując przelewy do wszystkich pracowników w jednym czasie. Do tego celu jednak przedsiębiorca potrzebuje własnego konta firmowego, które oferowane jest przez liczne banki w całej Polsce.

Nie jest wymagane przepisami prawa, aby przedsiębiorca już na etapie rejestrowania swojej działalności gospodarczej zakładał firmowy rachunek bankowy, ale najczęściej mamy do czynienia właśnie z taką praktyką.
Uwarunkowania prawne

Przepisy polskiego prawa nie nakładają na przedsiębiorców bezwzględnego posiadania konta bankowego, ale już przy prowadzeniu określonych typów transakcji czy płatności niemożliwa jest ich realizacja w trybie gotówkowym. W takim przypadku założenie konta bankowego dla firmy staje się wymagane.

Wedle obowiązujących przepisów prawa, zarówno dokonywanie, jak i przyjmowanie płatności związanych z prowadzoną firmą powinno następować w formie bezgotówkowej, z wykorzystaniem firmowego rachunku bankowego jeśli stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca. Podobne warunki należy spełnić, gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość w złotych 15 tys. euro. Przeliczenia euro na złotówki dokonuje się z wykorzystaniem średniego kursu walut obcych ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia miesiąca, jaki poprzedzał miesiąc dokonania transakcji.
Poza wszystkim, dokonywanie płatności bezgotówkowych jest prostsze i bardziej korzystne pod względem ekonomicznym dla przedsiębiorcy, niż opłacanie wszystkich rachunków i płatności gotówką.

Doradca reklama

Podpowiadam

Re: Konto bankowe dla nowej firmy

Postprzez bogini » So wrz 14, 2013 4:23 pm

dziś jest bardzo wiele firm, które oferują konta bankowa dla firm, co sprawia, że warto żeby zastanowić się nad dobrą dla siebie opcją:)
Tutaj jest ranking i porównanie opłat w bankach:
http://www.tanie-konto.pl/porownanie-kont-firmowych/

Postprzez mucha1050 » Cz lis 28, 2013 2:16 pm

Dobrze, dobrze...ale jakie polecacie konto bankowe dla firmy...jak myslicie, które ma najlepsze tutaj warunki?

Postprzez michas000 » Pn gru 23, 2013 8:31 pm

Jeśli chodzi o większą firmę to mogę polecić Geting Bank :)

Postprzez mat » So gru 28, 2013 12:12 pm

Dla małych firm z kolei doskonałym rozwiązaniem jest Millenium Bank. Sam mam niewielką firmę i to konto doskonale się sprawdza:)

Postprzez Rysia » Pn kwi 28, 2014 7:12 am

Konto w banku jest konieczne przy zakładaniu nowej firmy. Na szczęście banki mają świetne propozycje w tej kwestii. Warto zwrócić uwagę na propozycję baku ING w tej kwestii.

Postprzez ezawada » Cz kwi 23, 2015 1:45 pm

Ja mam w Pekao. Jestem ich klientką od lat, mam tam różne zobowiązania, więc po prostu udało mi się dogadać na tyle, aby mieć dobre warunki. Nie lubię zmieniać banku.

Postprzez magdalenaw022 » N maja 10, 2015 10:17 pm

Oj widzę, że poprzednicy wymienili pekao, ing, millenium, getin które zajmują odpowiednio w rankingu miejsca.: 14 - pekao, 9 - ING, 22 - millenium, 15 getin. ranking internautów.
Według tego samego rankingu w czołówce kont firmowych są.: 1, mbank, 2 oragne finanse i 3 plus bank.

Ranking ze strony http://www.konto-bankowe-24h.pl

Postprzez zuziagola » Śr maja 13, 2015 5:44 am

Konto firmowe przydaje się choćby do kredytowania pewnych działań firmy, głównie tej początkującej. Warto wybrać takie, które odpowiada nam pod tym kątem także, korzystając z najnowszych porównań i rankingów. Wyczytałam na homebanking.pl o ofercie ING dla firm i myślę, że warto tam właśnie mieć konto. Choć tak naprawdę zależy to od indywidualnych potrzeb i wymagań przedsiębiorcy.

Postprzez gofer » Pn cze 22, 2015 5:31 pm

Ja polecam konto firmowe w IdeaBanku, jestem osobiście bardzo zadowolona.

Następna strona

Powrót do Forum dla nowych firm