Zarejestruj

Rejestracja firmy krok po kroku

Forum dla osób planujących założenie własnej firmy, dedykowane nowym firmom i osobom planującym rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Porady i wymiana opinii.
Avatar użytkownika
Posty: 28
Dołączył(a): Pt lip 12, 2013 7:11 pm

Rejestracja firmy krok po kroku

Postprzez doradca » Pt lip 12, 2013 10:20 pm

Przedsiębiorca może rozpocząć prowadzenie swojej działalności gospodarczej, fakturowanie zdarzeń gospodarczych i zawieranie umów z kontrahentami oraz klientami, dopiero po jej zarejestrowaniu w odpowiednim urzędzie. Jeszcze do niedawna rejestracja firmy wymagała wizyty w co najmniej kilku urzędach, w których należało złożyć stosowne wnioski razem z wymaganymi przez urzędników dokumentami. Dziś jednak wprowadzono w życie tzw. jedno okienkowe rejestrowanie firm w Polsce, co znacznie uprościło proces formalny rejestrowania działalności gospodarczej. Wystarczy, aby przedsiębiorca wypełnił formularz CEIDG-1 i za jego pośrednictwem zarejestrował działalność.

Jeden formularz

Zasada wypełniania jednego formularza dla rejestrowania działalności gospodarczej obowiązuje w Polsce począwszy od 1 lipca 2011 roku. Przedsiębiorcy chcący prowadzić działalność gospodarczą w formie innej niż spółka prawa handlowego, muszą jedynie uzyskać wpis do ewidencji działalności. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej prowadzi system teleinformatyczny z bazą danych wszystkich przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. CEIDG nie tylko rejestruje i wyrejestrowuje firmy, ale jednocześnie udostępnia innym podmiotom wskazanym w ustawie informacje o przedsiębiorcach. Wszystkie spółki, za wyjątkiem spółki cywilnej rejestruje się w rejestrze przedsiębiorców KRS, czyli Krajowego Rejestru Sądowego.

Aby zarejestrować się w Ewidencji Działalności Gospodarczej, przyszły przedsiębiorca musi pobrać ze strony internetowej tego organy wniosek CEIDG-1 i wypełnić go elektronicznie. Następnie, wysyła to na wskazany adres poczty mailowej, a pocztą zwrotną otrzymuje potwierdzenie złożenia wniosku o rejestrację firmy. Jednocześnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarejestrować firmę przy użyciu tego samego formularzu w Urzędzie Miasta czy w Urzędzie Gminy.

Wniosek o rejestrację działalności gospodarczej można złożyć więc:
  • Osobiście w urzędzie gminy lub urzędzie miasta,
  • Listem poleconym,
  • Pocztą elektroniczną.

W gestii urzędu leży potwierdzenie przyjęcia wniosku o zarejestrowanie działalności gospodarczej, jego przekształcenie na wniosek elektroniczny oraz przesłanie gonie zwłocznie, najpóźniej następnego dnia roboczego po jego złożeniu, do CEIDG.

Dokonanie wpisu


Po złożeniu wniosku o wpis do CEIDG, na wniosku CEIDG-1, przez osobę ku temu uprawnioną, dokonywany jest wpis działalności gospodarczej przedsiębiorcy. Wpis ten nie może zostać dokonany, jeśli wniosek CEIDG-1 będzie zawierał błędne dane lub nie będzie podawał wszystkich wymaganych informacji, albo zostanie złożony przez osobę fizyczną, mającą zakaz wykonywania danej działalności gospodarczej. Wniosek musi złożyć osoba nieposiadająca jeszcze wpisu do CEIDG i musi on zostać podpisany.
Poprawność wniosku elektronicznego CEIDG-1 jest na bieżąco weryfikowana przez system, nie ma więc niebezpieczeństwa, że wniosek ten będzie niepoprawny merytorycznie.
Od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu do działalności gospodarczej, osoba fizyczna staje się przedsiębiorcą.

Doradca reklama
 
Posty: 344
Dołączył(a): Cz lip 05, 2007 9:29 am

Podpowiadam

Posty: 5
Dołączył(a): So mar 12, 2016 11:08 pm

Re: Rejestracja firmy krok po kroku

Postprzez Magdamag » So mar 12, 2016 11:19 pm

Dla kogoś kto jest na etapie zakładania firmy poradnik jest bardzo konkretny i treściwy, więc podejrzewam, że na pewno się komuś przyda i ie jeden z niego skorzysta

Powrót do Forum dla nowych firm 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość