Zarejestruj

Termin na zgłoszenie nowej firmy do SANEPIDu

Forum dla osób planujących założenie własnej firmy, dedykowane nowym firmom i osobom planującym rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Porady i wymiana opinii.
Avatar użytkownika
Posty: 28
Dołączył(a): Pt lip 12, 2013 7:11 pm

Termin na zgłoszenie nowej firmy do SANEPIDu

Postprzez doradca » Pt lip 12, 2013 10:46 pm

Kodeks pracy narzuca na młodego przedsiębiorcę, który rozpoczyna prowadzenie własnej działalności gospodarczej, obowiązek powiadomienia o tym fakcie różnych urzędów. Wprowadzenie jednolitego formularza CEIDG-1 składanego do Ewidencji Działalności Gospodarczej zlikwidowało część obowiązków dotyczących wizyty w urzędach przez przedsiębiorcę, ale nie wszystkie. Nadal musi on zgłosić swoją działalność między innymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zgłoszenia dokonuje jednak wyłącznie wówczas, gdy zamierza w swojej działalności zatrudniać pracowników. Nie każdy więc początkujący przedsiębiorca będzie zobligowany do zawiadomienia o swojej działalności Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Termin na zgłoszenie do SANEPIDu

Zgodnie z art. 209 Kodeksu Pracy przedsiębiorca zatrudniający pracowników, rozpoczynający swą działalność gospodarczą, musi w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia tej działalności zawiadomić w formie pisemnej właściwego państwowego inspektora sanitarnego o:
 • Miejscu prowadzonej działalności gospodarczej,
 • Zakresie działalności,
 • Rodzaju działalności.

  Dodatkowo, jeśli dojdzie do zmiany powyższych danych, obowiązkiem pracodawcy będzie ich zaktualizowanie w Państwowym Powiatowym Inspektoracie Sanitarnym.

Zgłoszenie do PIS


Zgłoszenia działalności gospodarczej należy dokonać w wojewódzkiej lub powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Instytucja ta musi zostać powiadomiona o liczbie pracowników, jakich zamierza zatrudniać pracodawca. We wniosku o zarejestrowanie działalności w PIS należy wpisać informacje o środkach i procedurach przyjętych w zakładzie pracy, aby spełniać wymogi dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Wraz z wnioskiem do PIS należy złożyć przedstawienie inwentaryzacji wraz z opisem technologicznym, plany architektoniczne pomieszczeń i ich opis.

Doradca reklama
 
Posty: 344
Dołączył(a): Cz lip 05, 2007 9:29 am

Podpowiadam

Posty: 35
Dołączył(a): Cz lis 28, 2013 1:22 pm

Re: Termin na zgłoszenie nowej firmy do SANEPIDu

Postprzez mucha1050 » Cz lis 28, 2013 2:07 pm

A co się stanie, jeżeli ten termin zostanie przekroczony. Czy grożą mi jakieś konsekwencje?

Powrót do Forum dla nowych firm 


 • Podobne tematy
  Odpowiedzi
  Wyświetlone
  Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość