Zarejestruj

Zakładanie działalności gospodarczej a ZUS

Forum dla osób planujących założenie własnej firmy, dedykowane nowym firmom i osobom planującym rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Porady i wymiana opinii.
Avatar użytkownika
Posty: 28
Dołączył(a): Pt lip 12, 2013 7:11 pm

Zakładanie działalności gospodarczej a ZUS

Postprzez doradca » Pt lip 12, 2013 10:35 pm

Osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej zyskuje tytuł prawny do ubezpieczenia społecznego. Skutkuje to tym, że taka osoba będzie musiała opłacać za siebie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Przy rejestracji działalności gospodarczej przyszły przedsiębiorca powinien pamiętać o swoich obowiązkach składkowych. Musi on przed rozpoczęciem wykonywania działalności dokonać zgłoszenia rejestracyjnego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zgłoszenia tego dokonuje się na formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Dodatkowo, jeśli od początku prowadzenia swojej firmy przedsiębiorca zamierza zatrudniać pracowników, również musi ich zgłosić do ZUS i zarejestrować do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

Rejestracja w ZUS


Składając formularz CEIDG-1 dotyczący zarejestrowania działalności gospodarczej, przyszły przedsiębiorca jednocześnie dokonuje rejestracji w ZUS jako płatnik składek. Jeśli jednak ma on być również ubezpieczony w ZUS i opłacać za siebie składki na własne ubezpieczenia społeczne, wówczas musi dokonać dodatkowej rejestracji.
Przyszły przedsiębiorca dokonuje rejestracji w ZUS i ubezpiecza się poprzez wypełnienie formularzy ZUS ZUA lub ZUS ZZA, w formie papierowej lub elektronicznej. Jeśli wybiera nowoczesny, elektroniczny formularz zgłoszenia do ZUS, nie musi odwiedzać placówki stacjonarnej zakładu ubezpieczeń, ale na swoim formularzu ma obowiązek umieścić bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy użyciu ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Jeśli przedsiębiorca nie posiada takiego podpisu, będzie zmuszony do złożenia odpowiednich formularzy do ZUS w formie tradycyjnej, papierowej. Druki te można złożyć listownie lub osobiście w ZUS.

Rodzaje formularzy zgłoszeniowych

W niniejszym tekście zostały wymienione już różne rodzaje formularzy zgłoszeniowych do ZUS. Nie są one składane łącznie przez przedsiębiorcę. Każdy z nich dotyczy bowiem innej sytuacji. Najczęściej składany jest druk ZUS ZUA, który dotyczy przedsiębiorców, którzy chcą się ubezpieczyć w ZUS i opłacać za siebie zarówno składki na ubezpieczenia społeczne, jak i składki na ubezpieczenia zdrowotne. Jeśli jednak przedsiębiorca chce opłacać wyłącznie składki zdrowotne, ponieważ są już za niego opłacane składki na ZUS z innego tytułu ubezpieczenia, wówczas składa on formularz ZUS ZZA.

Deklaracja DRA

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, definiowane jako samo zatrudnieni, muszą ponadto złożyć do ZUS deklarację DRA. Jest ona wymagana wyłącznie w pierwszym okresie rozliczeniowym. ZUS DRA zawiera deklarację wysokości składek na ZUS, o ile podstawa wyliczania składek jest wyższa, od minimalnej. Deklarację DRA składają także i ci przedsiębiorcy , którzy zatrudniają pracowników na podstawie umów o pracę i umów cywilnoprawnych. Jeśli pracodawca zatrudnia pracowników, to jako płatnik składek musi składać co miesiąc do ZUS druk ZUS DRA i imienny raport miesięczny dotyczący każdego pracownika.
Rodzaje działalności gospodarczej a druki ZUS
Jeśli chodzi o jednoosobowe działalności gospodarcze, to w ich przypadku przedsiębiorcy składają do ZUS druki ZUS ZUA lub ZUS ZZA, które stanowią zgłoszenie do ubezpieczenia.
W przypadku spółek zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym, oprócz wspominanych dokumentów zgłoszeniowych do ZUS, spółki te składają również druki ZUS ZPA, ZAA, ZBA, ZIPA i ZWPA, oczywiście w zależności od tego, czy chcą dokonać zgłoszenia swojej działalności w ZUS, jej wyrejestrowania, czy też chcą skorygować dane płatnika składek na ZUS.
Wspólnicy w spółkach komandytowych, partnerskich i jawnych, jak również jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, składają do ZUS zgłoszenie siebie jako płatnika składek na własne ubezpieczenia na formularzu ZUS ZFA, ZUS ZWPA, ZUS ZIPA.

Doradca reklama
 
Posty: 344
Dołączył(a): Cz lip 05, 2007 9:29 am

Podpowiadam

Posty: 25
Dołączył(a): Śr lis 20, 2013 10:39 pm

Re: Zakładanie działalności gospodarczej a ZUS

Postprzez rosjanka » Śr lis 27, 2013 10:15 pm

jakie są koszty wymienionych przedsiębwzięć? jak ustosunkować się do nich?

Posty: 1
Dołączył(a): Śr lut 26, 2014 9:18 am

Re: Zakładanie działalności gospodarczej a ZUS

Postprzez crou » Śr lut 26, 2014 9:31 am

W tej chwili wniosek CEIDG-1 możesz złożyć przez internet, co jest całkowicie darmowe.
PROMINET Centrum Edukacji i Biznesu (http://prominet.pl/)

Powrót do Forum dla nowych firm 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość