Zarejestruj

Biznes w internecie a GIODO

Forum poświęcone wszelkim zagadnieniem związanym z prawnymi i podatkowymi aspektami funkcjonowania firmy. Jeśli masz jakiekolwiek pytanie dotyczące kwestii prawnych lub podatków - zadaj je tutaj.
Avatar użytkownika
Posty: 10
Dołączył(a): So sty 04, 2014 2:19 pm
Lokalizacja: Warszawa

Biznes w internecie a GIODO

Postprzez Need » So sty 04, 2014 2:31 pm

Czy to prawda, że każda strona internetowa, która w jakikolwiek sposób gromadzi dane osobowe (np. newsletter, ankiety itd.), musi być zarejestrowana w GIODO? Jakie są tego koszty, czy ktoś wie?

Doradca reklama
 
Posty: 344
Dołączył(a): Cz lip 05, 2007 9:29 am

Podpowiadam

Posty: 20
Dołączył(a): Wt gru 31, 2013 1:03 pm

Re: Biznes w internecie a GIODO

Postprzez lubia » So sty 04, 2014 3:52 pm

Oczywiście każda strona która chce legalnie działać w sieci musi być zarejestrowana i wpisana w GIODO?

Posty: 31
Dołączył(a): Śr lut 05, 2014 12:21 pm

Re: Biznes w internecie a GIODO

Postprzez Bronki » Śr lut 05, 2014 1:06 pm

Need napisał(a):Czy to prawda, że każda strona internetowa, która w jakikolwiek sposób gromadzi dane osobowe (np. newsletter, ankiety itd.), musi być zarejestrowana w GIODO? Jakie są tego koszty, czy ktoś wie?

Mógłbyś wytłumaczyć mi co to dokładnie jest GIODO - pierwszy raz sie z tym spotykam, a zainteresowało mnie to

Avatar użytkownika
Posty: 19
Dołączył(a): Pn lut 17, 2014 12:27 pm

Re: Biznes w internecie a GIODO

Postprzez Mufasa » Pn lut 17, 2014 12:54 pm

lubia napisał(a):Oczywiście każda strona która chce legalnie działać w sieci musi być zarejestrowana i wpisana w GIODO?


To nie jest prawda. Strony, które nie zbierają danych osobowych, nie muszą być w GIODO. Na przykład strona informacyjna firmy, postawiona na HTML.

A GIODO to Generalny Instytut Ochrony Danych Osobowych.

Posty: 26
Dołączył(a): Pn lut 17, 2014 5:12 pm

Re: Biznes w internecie a GIODO

Postprzez Mariola » Wt lut 18, 2014 12:20 pm

Wszystkie strony, które żądają od nas podania jakichś informacji osobowych, muszą być wpisane do GIODO. Nie zależnie od tego czy chodzi o imię, nazwisko czy numer telefonu.

Posty: 5
Dołączył(a): Pn wrz 29, 2014 5:02 pm

Re: Biznes w internecie a GIODO

Postprzez krawczs » Pn wrz 29, 2014 5:17 pm

Witam serdecznie

GIODO (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych) stoi na straży przestrzegania ustawy o ochronie danych osobowych. Ustawa mówi wyraźnie iż każdy podmiot który przetwarza dane osobowe musi spełnić wymogi tej ustawy. Co do rejestracji to muszą sie zarejestrować sklepy internetowe, fora, newslettery itp czyli wszystkie strony które w jakikolwiek sposób przetwarzają dane. Oczywiście są wyjątki w rejestracji jednak nie zwalniają one z przestrzegania ustawy a więc posiadania odpowiednich zabezpieczeń czy dokumentów. Oczywiście ustawa obowiązuje wszystkich więc i szkoły, biura rachunkowe, spółdzielnie mieszkaniowe itp
Więcej na http://www.giodo.info.pl

Posty: 113
Dołączył(a): So lis 29, 2014 2:01 pm

Re: Biznes w internecie a GIODO

Postprzez rachelka » So lis 29, 2014 2:04 pm

a jak jest z fb i zbieraniem danych przez zewnętrzne aplikacje? też trzeba to zgłaszac?

Posty: 5
Dołączył(a): Pn wrz 29, 2014 5:02 pm

Re: Biznes w internecie a GIODO

Postprzez krawczs » Pt sty 16, 2015 2:04 pm

Witam
Obecnie nastąpiła nowelizacja ustawy i troszkę spraw się zmieniło. Ale po kolei, musimy zdać sobie sprawę że jeżeli przetwarzamy dane osobowe to musimy zapewnić im odpowiednią ochronę. Niezależnie z jakiego źródła pochodzą należy sprawdzić podstawę prawną przetwarzania tychże danych. W przypadku fb podstawą jest że pochodzą one od właściciela danych czyli od nas samych. Celowo pomijam kwestie związane z tym że fb nie jest firmą polską ani nawet europejską. Co do zewnętrznych aplikacji to rozumiem że chodzi o dane ogólnie dostępne. W każdym bądź razie musi Pani sprawdzić czy może Pani takie dane przetwarzać. Zgodnie z przepisami musi też Pani powiadomić właściciela danych osobowych o tym że je Pani przetwarza itp. Co do rejestracji to tu zaszły zmiany, jeśli powoła Pani ABI to rejestruje go Pani w GIODO a ABI prowadzi już ewidencję danych przetwarzanych przez Pani firmę, chyba że są to dane wrażliwe wtedy nadal jest obowiązek rejestracji. Jeśli nie powiła Pani ABI to zgodnie z ustawą jako ADO to Pani pełni te obowiązki i musi zarejestrować zbiory.
Na koniec wspomnę jeszcze o jednej rzeczy a mianowicie nowelizacja znacząco podniosła możliwości kontroli GIODO. Więcej informacji może Pani uzyskać na stronce http://www.giodo.info.pl

Posty: 23
Dołączył(a): Wt lut 10, 2015 12:30 pm

Re: Biznes w internecie a GIODO

Postprzez anetka » Wt lut 10, 2015 1:25 pm

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dba o to, aby dane obywateli były pod szczególną ochroną. Każda osoba, podmiot czy instytucja, dysponująca bazą danych osobowych, powinna ten fakt zgłosić do GIODO i uzyskać rejestrację swojej bazy. Jeśli tego nie zrobi, grozi jej kara, łącznie z karą więzienia.

Posty: 55
Dołączył(a): Cz mar 05, 2015 1:43 pm

Re: Biznes w internecie a GIODO

Postprzez sebix » Cz gru 10, 2015 8:44 am

Obowiązek prowadzenia dokumentacji przetwarzania danych osobowych spoczywa na każdym przedsiębiorstwie które przetwarza dane. Taka dokumentację można tworzyć samodzielnie, lub kupić gotową np. https://rbdo.com.pl/sklep/produkt/dokumentacja-przetwarzania-danych-osobowych

Następna strona

Powrót do Prawo i podatki 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość