Zarejestruj

Nowa firma a podatek od nieruchomości

Forum poświęcone wszelkim zagadnieniem związanym z prawnymi i podatkowymi aspektami funkcjonowania firmy. Jeśli masz jakiekolwiek pytanie dotyczące kwestii prawnych lub podatków - zadaj je tutaj.
Avatar użytkownika
Posty: 28
Dołączył(a): Pt lip 12, 2013 7:11 pm

Nowa firma a podatek od nieruchomości

Postprzez doradca » Pt lip 12, 2013 10:58 pm

Ostatnim krokiem na drodze ku rozpoczęciu działalności gospodarczej, może być opłacenie podatku od nieruchomości. Jest on obowiązkowy dla przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność w mieszkaniu prywatnym, które albo jest ich własnością, albo własnością innych osób. Przedsiębiorca opłaca podatek od nieruchomości w przypadku prowadzenia firmy w swoim własnym mieszkaniu lub domu, albo w wynajmowanej nieruchomości. Wymiar podatku od nieruchomości nałożonego na przedsiębiorcę jest większy, niż w przypadku podatku od nieruchomości wykorzystywanych stricte na cele mieszkalne.

Zawiadomienie odpowiednich organów

Jeśli przedsiębiorca ma zamiar prowadzić działalność gospodarczą w lokalu mieszkalnym, ma on obowiązek zawiadomić gminę o zmianie przeznaczenia nieruchomości z mieszkalnego na użytkowy. Ma on na to 14 dni od daty zmiany przeznaczenia danego lokalu.
Obowiązkiem zgłoszenia do gminy zmiany przeznaczenia mieszkania na lokal użytkowy nie są objęci ci przedsiębiorcy, którzy co prawda prowadzą działalność gospodarczą w swoim domu lub mieszkaniu, ale jednocześnie nie dokonują wyodrębnienia na potrzeby działalności, oddzielnego pomieszczenia w lokalu mieszkalnym.

Wysokość i termin zapłaty podatku

W gestii Rady Gminy leży określenie wysokości stawek podatku od nieruchomości wykorzystywanych w toku prowadzenia działalności. Stawki te nie mogą jednak przekroczyć w 2013 roku 22,83 zł, jeśli chodzi o budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej od 1m2 powierzchni użytkowej.
Podatek od nieruchomości w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej płatny jest w czterech rata, do dnia 15 marca, maja, września i listopada danego roku podatkowego.

Doradca reklama
 
Posty: 344
Dołączył(a): Cz lip 05, 2007 9:29 am

Podpowiadam

Posty: 39
Dołączył(a): So wrz 07, 2013 11:45 am

Re: Nowa firma a podatek od nieruchomości

Postprzez bogini » So wrz 14, 2013 4:25 pm

Czy od razu od zarejestrowania firmy muszę płacić podatek?

Powrót do Prawo i podatki 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 1 gość